SSS

Emlak alırken sıkça sorulan sorular

Türkiye’den bir konut satın almak istediğinizde, mutlaka aklınıza birkaç soru gelecektir. Gayrimenkul satın alma ve yatırım yapma ile ilgili soru ya da sorularınızı yüz yüze veya telefonda cevaplamaktan mutluluk duyarız. Bunun dışında aşağıda satın alma süreci ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları bulunuyor:

 

Türkiye’de gayrimenkul satın almak için oturma izni almak zorunda mıyım?

Hayır, Türkiye’de bir mülk sahibi olmak için oturma iznine gerek yok.

Yabancılar için Türkiye’de gayrimenkul alımında kısıtlamalar var mı?

Sadece askeri bölgelerde ve kırsal alanlarda evet. Bizim portföyümüzde bulunan hiçbir projede her hangi bir kısıtlama ya da yasal engel yoktur.

Türkiye’de satın alınan gayrimenkulün mülkiyet hakkına sahip oluyor muyuz?

Evet, bizim sattığımız tüm gayrimenkullerin mülkiyet hakkı vardır.

Yabancı şirketler Türkiye’de gayrimenkul satın alabilir mi?

Evet, ancak bu bakanlar kurulu kararı gerektiren uzun ve karmaşık bir süreçtir. Bu yüzden yabancı şirketler her hangi bir Türk vatandaşı ya da şirketi gibi alım satım yapabilmeleri için bir Türk şirketi kurmalıdır. NZS Gayrimenkul size bir Türk şirketi kurmak için yardımcı olabilir.

Benim şirketim Türkiye’de yatırım şirketi kurabilir mi?

Evet, eğer Türkiye’de profesyonel bir yatırım yapmak istiyorsanız, NZS Gayrimenkul size bir Türk şirketi kurmak için yardımcı olabilir.

Gayrimenkul fiyatlarını kim belirliyor?

Eğer yeni bir projeden gayrimenkul satın alıyorsanız bunun fiyatı yüklenici (müteahhit) firma tarafından belirlenir. Bunun haricinde mülk sahipleri kendi fiyatlarını belirleyebilir. Bir emlak şirketi satın alma sürecine dahil olsun ya da olmasın, siz bu gayrimenkul için aynı fiyatı ödeyeceksiniz. Böylece alıcının isteklerini, risklerini ve çıkarlarını gözetmek amacı ile yetkili ve kayıtlı bir emlak şirketi ile çalışılması tercih edilir.

Herkes Türkiye’de gayrimenkul satabilir mi?

HAYIR! Gayrimenkul aracılık hizmetleri sadece Türk hukuk sistemine göre kayıtlı ve sertifikalı Emlak şirketleri tarafından verilebilir. NZS Gayrimenkul, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na (BTSO) kayıtlı yetkili ve sertifikalı bir emlak acentesidir.

Emlak aracılık ücreti nedir?

Kayıtlı ve sertifikalı bir emlak şirketi, bir gayrimenkul satışı gerçekleştiğinde satıcının belirlediği gerçek satış fiyatı üzerinden hem alıcıdan hem satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere %3 servis ücreti almaya hak kazanır.

Neden bir emlak şirketi kullanmalıyım?

NZS Gayrimenkul gibi resmi olarak kurulmuş emlak aracılık şirketi çalışmanın birçok avantajı vardır. Öncelikle sizin kriterlerinize en uygun alternatifleri geniş bir yelpazede birden çok yüklenici firmanın bulunduğu portföyümüzde görebilirsiniz. İkincisi, Türkiye’de duyacağınız ihtiyacınız için uluslararası standartlara ve deneyime sahip ofis personelimizin desteğini alıp evinize dönebilirsiniz. NZS Gayrimenkul hakkında daha fazla bilgi.

Kimler Türkiye’de gayrimenkul alabilir?

Kuzey Kore, Ermenistan, Nijerya, Küba, Yemen ve Suriye dışındaki tüm uluslardan kişiler Türkiye’de gayrimenkul satın alabilir. Dış İşleri Bakanlığı’ndan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yabancılar Türkiye’de konut kredisi alabilir mi?

Evet. Bir konut kredisi başvurusunda yaşadığınız ülkede ya da başka bir yerde bulunan gelirinizi belgelemeniz gerekir. NZS Gayrimenkul mali piyasa koşullarında en iyi finansal çözüm/ürünleri elde etmek konusunda size yardımcı olacaktır. Türkiye’de kredi alabileceğiniz birçok büyük banka bulunmaktadır. Türkiye’de mortgage-ev kredisi hakkında daha fazla bilgi >>> (Yakında)

Yeni bir proje için ortalama depozito oranı nedir? Taksitli ödeme seçeneği var mıdır?

Normalde satış sözleşmesi esnasında 2.000-3.000 Euro’luk bir rezervasyon ücreti ödenir ve sonrasında imzalanan kontratı takip eden 4 hafta içerisinde satış bedelinin yaklaşık %30’luk kısmının ödemesi gerçekleşir. Bir çok yüklenici (müteahhit) firma projenin tamamlanma sürecine paralel olarak bir ödeme planı belirler. Ancak sizin kişisel koşullarınızı gözeterek ödeme planı müzakereye ve esnekliğe açıktır. Bu seçenekler, satın alma sırasında müzakere edilecektir.
Ödeme koşulları genellikle alıcı/satıcı ya da yüklenici (müteahhit) arasında müzakere edilir.

Türkiye’de genel satın alma süreci nedir?

Rezervasyon ücreti ödendikten sonra, NZS Gayrimenkul tapu kontrollerini yürütecektir. Satıcı ve alıcı arasında proje tamamlanma ve teslim tarihinin, ödeme planı ve diğer şart-koşulların ayrıntıları ile birlikte yazılı olduğu bir kontrat hazırlanacaktır. Bu taraflarca imzalandığında peşinat ödenir.
Daha sonra Türkiye’de gayrimenkul alabilmeniz için gerekli güvenlik izni başvuruları yapılır. Bu genellikle sizin adınıza NZS Gayrimenkul veya yüklenici (müteahhit) firma tarafından yapılır. Tüm gerekli evrakların takibi ve satın alma sürecinin daha kolay ilerlemesi için noter onaylı bir vekâletname verebilirsiniz. Güvenlik izinleri geldikten sonra siz ya da noter onaylı vekiliniz satıcı ile birlikte tapu kaydının sizin adınıza yapılması için Tapu Müdürlüğünde karşılıklı imza atar.

Hangi belgeler gereklidir?

Türkçe’ye tercüme edilmiş bir pasaport fotokopisi, 4 adet pasaport boyutlu fotoğraf, sizin adınıza gayrimenkul alınabilmesi için bir Türk vergi numarası. NZS Gayrimenkul size yerel vergi dairesinden vergi numarası almak için yardımcı olacaktır.

Türkiye’de İngilizce konuşan avukatlar var mı?

Evet, İngilizce konuşan avukatlar var. NZS Gayrimenkul size tanıtım turunuzda bunlar hakkında bilgi verecektir.

Türkiye’de gayrimenkul satın alma ile ilgili maliyetler nelerdir?

Gayirmenkul satın almanın maliyeti genel olarak gayrimenkulün değerinin %4’ü kadardır.

Aylık bakım ücretleri (aidat) ne kadar?

Bu ücretler projeden projeye, 50 ile 250 Euro arasında projenin büyüklüğüne, sosyal tesislerine ve sunduğu diğer hizmetlere göre değişmektedir. Ancak çoğu durumda 2 yatak odalı bir dairenin aidatı 50 Euro/ay olmaktadır. NZS Gayrimenkul bu konuda size satın almadan önce bilgi verecektir.

Sürekli ödenen bir vergi var mı?

Evet. Bu emlak ve çevre temizlik vergisidir. Ancak bu vergiler çok düşük oranlarda çoğunlukla tamamı yıllık 100 Euro’nun altındadır.

Gayrimenkullerimi sigortalayabilir miyim?

Elbette. NZS Gayrimenkul en uygun koşullarda sigortalama işlemi için size yardımcı olacaktır.

Gayrimenkulümü kiraya verebilir miyim?

Evet. Nisan-Ekim ayları arası yüksek sezondur ancak kış aylarında da daha düşük fiyatlar ile kiralama yapılabilir.

Mobilya satın alımı hakkında?

Birkaç yüklenici (müteahhit) firma farklı mobilya paketlerini müşterilerine sunuyor. Ayrıca NZS Gayrimenkul size herhangi bir ekstra maliyeti olmadan mobilya satın alımlarınızda yardımcı olacaktır.

Yaşam maliyetleri Batı Avrupa ile karşılaştırıldığında nasıl?

Hızlı tüketim malları için genel fiyat seviyesi çoğu Batı Avrupa ülkelerine göre %50 daha düşüktür. Buna rağmen bazı lüks mallar ülkenizden daha pahalı olabilir.

Ülkede hükümet sistemi nedir?

Türkiye parlamenter demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyet olup NATO üyesi ve Avrupa birliği katılım sürecindedir. Türkiye hali hazırda Avrupa Gümrük Birliği üyesidir.

Gayrimenkul yönetim hizmeti veren şirket var mı?

Evet, bazı projelerde yüklenici (müteahhit) firma kendisi bu hizmeti verirken bazılarında ise profesyonel şirketler tarafından yönetim hizmetleri sağlanmaktadır.

Döviz kurlarındaki dalgalanmalara karşı nasıl korunabilirim?

Neredeyse tüm gayrimenkullerin ilanları ve satışları, kur dalgalanmalarına karşı tüm tarafları eşit derecede korumak adına Euro veya ABD-Doları bazındadır. Ancak kur hareketlerine karşı kendinizi korumak amacıyla, uluslararası serbest alışverişi olan konvertibl bir para birimi (GBP, CHF, DKK, SEK, NOK vd.) ile mülk almayı tercih etmeniz halinde, NZS Gayrimenkul satış sözleşmesinin imzası tarihinde ilgili döviz kurunun sabitlemesine yardımcı olacaktır.

NZS Gayrimenkul başka ne gibi hizmetler sunmaktadır?

NZS Gayrimenkul tarafından sunulan hizmetleri görmek için>>> (Yakında)

Emlak Tanıtım turları hakkında?

NZS Gayrimenkul Grup Şirketlerimizden Trompet Turizm Şirketimiz içerisinde gidiş dönüş uçak bileti, havalimanı-otel transferleri konaklamasını kapsayan emlak tanıtım turları düzenliyoruz. Bu turun detaylarını sizin bütçeniz, talebiniz ve zaman aralığınıza bağlı olarak programlıyoruz.

Emlak Tanıtım Formu için tıklayın.

Emlak Turu Nedir ?